-
Az Ön bevásárlókosara még üres!
Nem is olyan régen még ismeretlen fogalom és termék volt a szénhidrátcsökkentett lisztkeverék. Nagymamáink idejében a kenyér otthon sült, búzából készített fehérliszttel. Később a közértben is csak egyféle kenyeret lehetett kapni. Az volt a kenyér – a fehér kenyér.
A különböző alapanyagok felhasználása és a sütési technológiák megjelenése hatalmas változást hozott a választékban: ma már bármelyik pékségben lehet kapni magvas veknit, burgonyás kenyeret, fehér, félbarna vagy barna kenyeret, zsömlét és kiflit. A lisztekből is szélesedett a paletta, az egészségtudatos fogyasztásra ösztönző dietetikusok a szénhidrátcsökkentett lisztkeverékek mellett teszik le a voksukat – cikkünkből kiderül, hogy miért.
Szénhidrátcsökkentett lisztkeverék – miért van rá szükség?
A szénhidrát az egyik alap tápanyagfajta, amely szükséges a szervezet energiaszükségletének fedezéséhez, illetve szerepük van bizonyos immunanyagok előállításában is. Fogyasztásuk szükséges, ám a túlzott mértékű szénhidrát túlsúlyhoz, cukorbetegséghez vezet. Ha túl kevés ez a tápanyag a testben, akkor rosszullét, szédülés, ájulás és depresszió alakulhat ki. Egy átlag felnőtt szénhidrát igénye több tényezőtől is függ, kb. 100-250 gr közötti érték bevitele javasolt.
Mivel sokan szeretnének megszabadulni a felesleges kilóktól, a szénhidrát csökkentett bevitelével igyekeznek fogyni – a kenyér, tészta és egyéb pékáruk elhagyása azonban nem egyszerű feladat a magyar konyha fogásait tekintve, így a szénhidrátban szegényebb liszt felhasználása a kenyérfélék készítéséhez ideális megoldást nyújt.
Szénhidrátcsökkentett lisztkeverék – miben más?
A szénhidrát csökkentett jelzés a liszt esetében nem egyenlő azzal, hogy egyáltalán nem tartalmaz szénhidrátot, hanem inkább egy olyan alapanyag felhasználására utal, amelynek kisebb a szénhidrát tartalma, mintha csak fehér liszt lenne. Az egészséges lisztek abban is különböznek a hagyományos fehér liszttől, hogy kicsit nehezebb sütni velük.
A problémára azonban már megoldás is kínálkozik, hiszen különféle, előre bekevert lisztekkel süthetsz otthon is süteményt, palacsintát vagy kenyeret is. Az ilyen lisztkeverékekben kevesebb szénhidrát, ugyanakkor több rost található, és a belőlük készült péksütemények hatékonyabban csillapítják az éhségérzetet. Mindez elősegíti a fogyást és az egészséges, egyenletes napi tápanyagfelvételt.
Keverem-kavarom – mi van a szénhidrátcsökkentett lisztkeverékben?
Jogos a kérdés, hogy akkor mi is van az ilyen egészséges lisztkeverékben? Bizonyítottan alacsonyabb szénhidrát tartalommal rendelkeznek az alábbi őrlemények:
Ha a fenti számokat összevetjük a búza finomliszttel, amely 100 grammjában 71 g szénhidrát található, egyértelmű, hogy mennyire egészségesebb alternatívák a felsorolt liszttípusok a fehér liszttel szemben.
Egy szénhidrátcsökkentett lisztkeverékkel készült kenyér recept
25 dkg Dia-Wellness sütőliszt
10 dkg Dia-Wellness Zero 6 lisztkoncentrátum
7 g szárított élesztő
1 kk só
1 ek olívaolaj
150 g natúr joghurt
2 dl langyos víz
A liszteket a sóval és az élesztővel keverd össze, add hozzá az olívaolajat, a meglangyosított joghurtot és a víz felét. Gyúrás közben adagold hozzá a többi vizet. Akár kevesebb víz is elég, meglátod mennyit vesz fel a massza. Gyúrás után megszórhatod egy kis sütőliszttel. Másfél órát kell keleszteni.
A pihentetés után gyúrd át és formázd, a tetejét vágd be. Sütőpapírral bélelt tepsiben tedd a 180°C-os sütőbe, a tetejére háromszor spriccelj kevés vizet sütés közben.
Nézz körül webáruházunkban, és válogass a további egészséges hozzávalók közül!